Jak przyspieszyć czas schnięcia farby czy lakieru.

Zarówno w małych zakładach stolarskich jak również dużych zakładach produkcyjnych czyli wszędzie tam gdzie wykończeniem jest malowanie czy lakierowanie istnieje w mniejszym lub większym stopniu problem ze schnięciem powłoki lakierniczej.

Malarnia czy lakiernia ma przeważnie dużo większą wydajność niż suszarnia, szczególnie taka na gorące powietrze. Proces schnięcia powłoki lakierniczej w gorącym powietrzu przebiega inaczej niż w suszarni na podczerwień IR lub w procesie suszenia UV.

Suszarnie do lakierów IR wykorzystują promienniki podczerwieni montowane w piecach czy tunelach do suszenia. Promienniki lakiernicze wytwarzają falę podczerwoną o odpowiedniej długości – lakier czy farba schnie znacznie krócej - ok 2/3 czasu krócej niż w tradycyjnej metodzie. Ponieważ w piecu do suszenia IR źródłem energii jest promiennik podczerwieni IR nie występuje zjawisko zasklepiania górnej warstwy lakieru a lakier nie zmienia swoich paramentów technicznych nie trzeba dodawać do niego dodatkowej chemii. Czytaj więcej o technologii suszenia w podczerwieni IR.

Wracając do tematu – jak przyspieszyć czas schnięcia farby czy lakieru? Do dyspozycji jest kilka rozwiązań zarówno dla małych malarni czy lakierni jak i dużych zakładów.

Listę rozwiązań rozpoczyna system do adaptacji suszarni, w którym montowane są na stojakach lub ścianach promienniki podczerwieni IR oraz kompletne sterowania. Tak w małym pomieszczeniu może powstać wydajna suszarnia lakierów skracająca znacznie czas schnięcia farby czy lakieru. Czytaj więcej o KIT CAT mała suszarnia lakiernicza na podczerwień IR.

Innym rozwiązaniem jest gotowy piec czy tunel do suszenia. Gotowa komora do suszenia lakierów w postaci przelotowego pieca wyposażonego w promienniki podczerwieni IR system sterowania oraz wentylacje. Mała kompaktowa komora - suszarnia o budowie modułowej. Czytaj więcej o Schubox – komora, tunel, piec do suszenia.

Firmom, które posiadają komory, tunele, piece do suszenia a nie są zadowolone z ich wydajności możemy zaproponować adaptację ich urządzeń o technologię IR. Wykonujemy adaptacje obecnych systemów do suszenia dodająć promienniki podczerwieni IR – systemy sterowania itd.