Kit-Cat

najprostsze rozwiązania

Kit-Cat to najprostsza instalacja IR. Najmniejszy zestaw zawiera 1 szt. gazowego emitera IR + jego mocowania na ścianę lub do podłogi + panel sterowania oraz komplet kabli i przewodów. Instalacja jest banalnie prosta - trzeba przymocować emiter do ściany czy podłogi podłączyć prąd (potrzebny tylko do rozruchu urządzenia) oraz gaz i można skracać czas schnięcia farb czy lakierów.  

 

Oczywiście system Kit-Cat może być wyposażony w dowolną liczbę emiterów. Może również być wykorzystany jako dodatkowe źródło energii IR wspomagające inne  systemy np. na gorące powietrze.

Schubox light

bardziej wydajna ale nadal prosta komora do suszenia

Schubox light to otwarta komora gdzie wykorzystuje się naturalny przepływ powietrza co poprawia wydajność procesu suszenia podczerwienią.

 

Schubox light zbudowany jest z stalowych paneli stanowiących konstrukcję samonośną. Przeważnie wyposażony jest w dwa emitery IR + panel sterowania oraz komplet kabli i przewodów. Standardowa komora ma wymiary 3,5 m długości x 2,4 m wysokości oraz 2,5 m szerokości. Ponieważ Schubox light na budowę modułową można wydłużać komorę o koleje sekcje oraz zwiększać ilość promienników IR.

Schubox standard

najbardziej wydajne

Schubox - najbardziej skuteczne rozwiązanie suszenia farb i lakierów. Komora o budowie modułowej samonośna zamykana drzwiami po obu stronach. W środku komora wyłożona jest polerowaną stalą nierdzewną która ma za zadanie odbić falę IR co ma ogromny wpływ na wydajność systemu. Ściany komory są izolowane. W komorze zainstalowane są promienniki IR (podczerwieni) oraz system wentylacji. Na dachu komory zainstalowany jest wentylator. Wszystko sterowane jest z panelu PLC zamontowanego na boku komory.

 

Standardowa komora ma wymiary 3,5 m długości x 2,5 m wysokości oraz 2,5 m szerokości.  Oczywiście komora może być praktycznie bez-końca rozbudowywana poprzez kolejne moduły (ok. 1,16 m/ moduł) oraz kolejne emitery ( w standardzie są 2 szt.)

Schubox + Flash-off

piec z dodatkową komorą wolnego odparowania

Schubox + komora Flash-off to rozwiązanie gdzie piec IR typu Schubox połączony jest z komorą tzw. wolnego odparowania. Połączenie jest szczelne a między komorami są drzwi składane. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim elementy pomalowane zanim trafią do pieca na podczerwień (IR) odstawiane są do tej właśnie komory gdzie odbywa się wstępne sieciowanie. W ten sposób elementy nie są narażone na zanieczyszczenie itd. Komora Flash-off (sezonownia) ma swój wyciąg a powietrze jest odfiltrowane i kierowane do komory IR Schubox gdzie zachodzi redukcja VOC.

 

Komora Flash-off (sezonownia) może być szczelnie połączona z komorą lakierniczą lub automatem do lakierowania i wtedy otrzymuje instalację zamkniętą wolną od zanieczyszczeń.

 

Zastosowania specjalne

instalacje wysokotemperaturowe, instalacje proszkowe

Zastosowań jest tak wiele jak wiele jest lakierni. Promienniki IR szeroko stosowane są w lakierniach proszkowych zarówno jako główne źródło ciepła jak również jako element wstępnego żelowania.

 

Szeroki zakres temperatur pracy promienników pozwala je również wykorzystywać w instalacjach wysoko temperaturowych.

Może również stosować tryb mieszany tj. kiedy potrzeba urządzenie pracuje w zakresie temperatur 30- 50º C a kiedy jest potrzeba można włączyć tryb pracy wysokotemperaturowej np. 200º C.

 

Oczywiście oprócz suszenia czy polimeryzacji lakierów mokrych czy proszkowych promieniowania IR może być wykorzystywana również w wielu gałęziach przemysłu. Wszędzie tam gdzie potrzebne jest suszenie, wygrzewanie, utwardzanie itp.